top of page

Raibuliuojančios raudonos spalvos Tarocco vaisius yra apelsinų karalius. Jo žievelė plona, ryškiai oranžinė, išvagota raudonų gyslelių, smulkiai grublėta, lengvai lupama. Minkštimas nuo geltonos iki orandžiniai-raudonos.
Apelsinų minkštimas įgauna raudoną spalvą žiemos sezonu, nuo kontrastingos temperatūrų kaitos. Vaisių skonis saldus, o subtilus aromatas turi braškių poaromatį. Apelsinų sultys raudonos it rubinas, vidutiniškai rūgščios, pabrėžtina, kad šie vaisiai išsiskiria dideliu kiekiu vitamino C.
Tarocco apelsinai neabejotinai yra patys skaniausi, o dėl minkštos žievės sąveikos su medžio spygliais – jie yra ir patys švelniausi. Nenaudojame vaškų ir preparatų, stabdančių vaisių gedimą. Tėra vienintelė priemonė – atidus stebėjimas ir priežiūra nuimant derlių. Prieš surūšiuodami ir išsiųsdami vaisius paliekame juos porai dienų, kad konstatuotume pažeidimus ir ligas. Ir, jei nepaisant viso to, jus pasieks vaisiai su taškeliais ir kiek per minkšti.... suvartokite juos pirmiausia!

Vaisių derlius nuimamas nuo lapkričio pabaigos iki vasario pabaigos.

Moro vaisius yra vyno raudonumo spalvos. Vaisiai ovalūs, vidutinio dydžio, žievė ryškiai oranžinė, visiškai prinokę jie būna padengti raudonai violetinėmis pigmentinėmis dėmelėmis. Žievė yra vidutinio storio ir grublėtumo, kartais ant vaisių būna nedidelis įdubimas. Minkštimas tamsiai raudonas, beveik juodas, ypač viršutinėje vaisiaus dalyje, kur aiškiai įžiūrimos tamsios gyslelės. Besėkliai. Sultys tamsiai raudonos, palyginti su kitais apelsinais, šie vaisiai turi daugiausia antocianų ir rūgščių. Dėl šių medžiagų šios veislės vaisiai itin vertingi  kraujagyslių ligų profilaktikai, lėtina senėjimo procesą.

Vaisių derlius nuimamas nuo gruodžio pabaigos iki kovo pabaigos.

Sanguinello vaisiai yra vidutinio dydžio, pailgi arba apvalūs, turi mažiau pigmentinių dėmelių nei kitos apelsinų veislės. Jų žievė intensyviai oranžinė su raudonu atspalviu, vidutinio storio ir grublėtumo, lengvai atskiriama nuo minkštimo. Vaisiaus minkštimas ryškiai raudonas, jame praktiškai nėra sėklų, skonis subtilus ir švelnus, palyginti su kitomis raudonųjų apelsinų veislėmis, juose mažiau rūgščių ir antocianų. Sulčių spalva raudonai oranžinė. Tai vėlyvoji veislė, sunokstanti, kai nuimamas Tarocco ir Moro veislių vaisių derlius, vertinama, kaip pereinamojo laikotarpio veislė. Nuo seno auginama Katanijos ir Sirakūzų provincijų plantacijose Sicilijoje, laikoma, kad būtent čia auginami vaisiai turi pačias geriausias skonines savybes.

Vaisiai paprastai sunoksta vasario pradžioje, daugiausia vaisių nuskinama kovą ir balandį, kai vaisiai įgyja pačias geriausias skonines ir maistingąsias ypatybes.

Raudonieji Sicilijos apelsinai

Raudonasis Sicilijos apelsinas, dar vadinamas kraujo ar rausvuoju apelsinu, – viena iš saldžiojo apelsino atmainų, kultivuojama Europoje nuo XV a. Pavadinimą šis augalas gavo dėl neįprastos vaisių spalvos, kurių minkštimas, priklausomai nuo veislės, gali būti intensyviai raudonas, vyšninis ar oranžinis, o žievelė – ruda ar tamsiai oranžinė. Pirmą kartą apelsinai raudonu minkštimu atsirado Sicilijos saloje ir pradžioje kultivuoti tik ten, todėl jie vadinami Sicilijos apelsinais. Šios apelsinų veislės atsiradimą nulėmė salos klimato savybės ir jos dirvožemis, kurio unikalus dėl netoliese stūksančio Etnos ugnikalnio. Ir dabar, nors raudonieji apelsinai paplitę visame pasaulyje, skaniausiais laikomi tie, kurie užauginti Katanijos, Sirakūzų ir Enos provincijose, esančiose tiesiog garsiojo Sicilijos ugnikalnio papėdėje. Raudona spalva patvirtina, kad vaisių sudėtyje esama antocianų ir pigmentų, kurie gana dažnai aptinkamų gėlėse ir vaisiuose, bet nėra būdingi kitiems citrusiniams augalams. Atspalvio intensyvumą sąlygoja zonos, kuriuose jie auginami, klimatinės sąlygos, o Sicilijoje jos – idealios. Dėl gaunamo didžiulio saulės spindulių kiekio ir lietaus trūkumo augalai kaupia cukrų, įgyja intensyvų kvapą ir spalvą. Jie nesandėliuojami ir neapdorojami vašku. Todėl vaisių išskirtinumo ženklas (jau nekalbant apie skonį!) – įstabus šviežumo pojūtis ir natūralumas.

 

Kaip ir visuose citrusiniuose vaisiuose, apelsinuose yra ypač daug vitamino C. Jų sudėtyje esantys antocianai ir antioksidantai mažina daugelio ligų riziką – jie sumažina kataraktos riziką, padeda organizmui sumažinti cholesterolio kiekį. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad būtent dėl raudonojo pigmento raudonieji apelsinai teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Raudonųjų apelsinų valgymas padeda kovoti su nutukimu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Kraujo apelsinų sultys padeda kovoti su cukrinio diabeto progresavimu. Raudonieji apelsinai aprūpina organizmą paprastaisiais angliavandeniais ir mineralais, be to jie – geras geležies, kalcio ir vitamino A šaltinis.

 

Žinoma, kad raudonos spalvos vaisių sudėtyje yra daug antioksidantų, kuriems būdingos priešvėžinės ypatybės. Italijoje net rengiama akcija „Sveikatos apelsinai“, per kurią parduodami raudonieji apelsinai, o pajamos iš jų pardavimo aukojamos kovai prieš vėžį.
bottom of page